Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

 

 

Wyrabiamy książeczkę zdrowia

  • Lista: 7 czerwca 2012 16:15
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło
Wyrabiamy książeczkę zdrowia

Opis

Sezon ogródkowy za chwilę rozkwitnie w pełni. Pracę w kawiarniach i pubach znajdzie wielu młodych pracowników. Do pracy w gastronomii konieczna jest jednak książeczka zdrowia do celów sanitarno – epidemiologicznych, znana potocznie  jako książeczka sanepidowska lub zdrowia.

Wyrobienie książeczki sanepidu nie jest trudne, ale czasochłonne. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia badań laboratoryjnych przez Sanepid. Warunki badań określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. z 2006 r. Nr 25 poz. 191)

Jak zdobyć książeczkę – krok po kroku

Udajemy się do Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

Jedziemy do Sanepidu (skierowanie nie jest wymagane) i po przedstawieniu celu wizyty otrzymujemy trzy próbówki służące do przechowania kału. Mitem jest konieczność dostarczenia ogromnej ilości materiału – wystarczy odrobina, jak ziarnko grochu. Niektóre stacje wymagają przyniesienia kału w probówkach ze stacji. Innym jest obojętnie w jakim pojemniku (byle sterylnym) zostanie dostarczony kał – jeśli zależy nam na czasie, warto wcześniej zadzwonić i się dowiedzieć. Być może na pierwszą wizytę będzie już można przynieść próbkę i jeden dzień zaoszczędzić. Pracownik stacji poinformuje o terminach oddania kolejnych próbek (najczęściej trzy kolejne dni) oraz czasie oczekiwania na wyniki.

Po odebraniu wyników badań (które mogą zostać albo wpisane do książeczki, albo dostarczone w formie wydruku), udajemy się do lekarza medycyny pracy.

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu może zlecić dodatkowe badania – np. RTG klatki piersiowej lub badanie krwi. Jeśli to zrobi, czas oczekiwania na książeczkę się wydłuża.

Następnie, na podstawie badania lekarskiego i wyniku badań laboratoryjnych, lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań, czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy – niestety, dwie ostatnie opcje nie pozwalają na pracę w gastronomii.

W książeczce jest informacja o terminie jej ważności. Przed upływem ważności książeczki musimy ponownie odwiedzić lekarza (ale nie ma już potrzeby odwiedzania Sanepidu).

 

Kto płaci za książeczkę?

Za wykonanie badań powinien zapłacić pracodawca lub zleceniodawca (na mocy art. 8 pkt. 4 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – DzU. Nr 234, poz. 1570). W praktyce jednak, ze względu na brak konieczności skierowania na badania na nosicielstwo, pracodawcy nie chcą ponosić kosztów wyrobienia książeczki i życzą sobie, by pracownicy już ją mieli podejmując pracę. Zatem w większości przypadków koszt książeczki musimy ponieść sami, choć nie jest to zgodne z ustawą.

ID Ogłoszenia: brak

 

12439 liczba wyświetleń, 3 dzisiaj

  

Informacje o autorze ogłoszenia.

  • Dodane przez: admin
  • Użytkownik od: 31 stycznia 2012

Inne ogłoszenia użytkownika: admin

Najnowsze pozycje wystawione przez admin »