Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

 

 

Zasady pisania i wysyłania CV

  • Lista: 7 czerwca 2012 13:54
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

CV jest naszą wizytówką, dlatego należy mu poświęcić odpowiednią ilość czasu. Nie należy zdawać się wyłącznie na narzędzia typu kreator CV.

Podczas pisania należy pamiętać o tym, że osoba czytająca je poświęci na jego przeczytanie maksymalnie minutę. Tyle mamy czasu, aby wywrzeć dobre wrażenie na osobie rekrutującej, a tym samym zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Dlatego warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 

  1. Układ CV – powinno być przede wszystkim czytelne. Często w poradnikach podaje się, że nie powinno być ono dłuższe niż 1 strona. Informacje zawarte w CV muszą być prawdziwe i przekonujące;

 

np. jeżeli piszemy, że bardzo dobrze potrafimy obsłużyć Word’a, to postarajmy się, aby napisane przez nas CV świadczyło o tym (brak błędów ortograficznych, gramatycznych, czytelny układ itp.)

 

2. Informacje zawarte w CV:

a) Dane osobowe:

imię i nazwisko,

data urodzenia,

miejsce zamieszkania,

numer telefonu,

adres e-mail.

    nie podajemy informacji osobistych, stanu cywilnego itp.

 

b) Wykształcenie – należy pamiętać o tym, że obowiązuje odwrotna chronologia, czyli zaczynamy od najświeższych doświadczeń. Jeżeli mamy ukończone studia wyższe, to nie warto pisać, że chodziliśmy do szkoły średniej (chyba, że szkoła średnia wyróżnia się czymś szczególnym); podstawówki również nie piszemy.

c) Doświadczenie zawodowe – obowiązuje ta sama zasada, jak przy wykształceniu, czyli chronologia odwrócona: wpisujemy dokładną datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwę firmy, stanowisko, krótko opisujemy zakres obowiązków bądź też nabyte umiejętności.

d) Dodatkowa działalność – udział w konkursach, przynależność do różnego rodzaju organizacji, kół naukowych, działalność w organizacjach szkolnych, studenckich, wolontariacie, itp.

e) Umiejętności – znajomość języków obcych; jeżeli jest potwierdzona certyfikatem, należy to dopisać; znajomość obsługi komputera – trzeba wyróżnić, jakie znamy programy, w jakim środowisku pracujemy; prawo jazdy – jaka kategoria,

f) Zainteresowania – wpisujemy prawdziwe informacje o tym, czym się zajmujemy, co jest naszą pasją.

g) Stopka – należy pamiętać o tym, że w stopce CV należy zawsze umieścić klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji o następującej treści:

 

Niniejszym oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przeprowadzenia procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz. 883).

CV nie zawierające tej klauzuli nie może być wykorzystane, ponieważ łamane jest prawo o ochronie danych osobowych.

 

3. Zdjęcie – jeżeli pracodawca wymaga, aby do CV dołączyć zdjęcie, należy umieścić je w prawym górnym rogu. Należy pamiętać o tym, że niedopuszczalne jest umieszczanie zdjęcia z wakacji, w stroju kąpielowym, z imprezy urodzinowej itp. Najlepiej, jeżeli jest to zdjęcie legitymacyjne. Jeżeli wysyłamy CV formą listowną, to nie powinno się dołączać zdjęcia za pomocą spinacza, ponieważ zdjęcie może zaginąć.

Dobrym sposobem jest zeskanowanie zdjęcia i wklejenie do formularza CV.

 

4. Forma graficzna – CV musi być czytelne. Tekst nieczytelny, napisany z dużym przepychem, nie zrobi dobrego wrażenia na czytającym. Powinno się używać jednej czcionki w całym tekście, w rozmiarze 12p. Używanie zbyt małej czcionki powoduje, że CV staje się nieczytelne i zniechęca do czytania. Nie powinno się używać zbyt wielu podkreśleń, pogrubień i wykrzykników, ani dużych liter. Tekst powinien być pisany w równych akapitach i odstępach.

5. Wysyłamy CV – gdy już napiszemy CV, należy je wysłać do pracodawcy i tu również obowiązują określone zasady, szczególnie gdy wysyłamy aplikację drogą elektroniczną.

Niedopuszczalne jest wysyłanie samych załączników bez żadnej treści w e-mailu. Osoba rekrutująca nie wie, od kogo pochodzi e-mail, na jakie stanowisko aplikuje dana osoba, a to zniechęca do zapoznania się z treścią załączników. Taki remail może być odebrany jako wirus i skasowany. Treść wiadomości powinna być oficjalna (przedstawiamy się, piszemy na jakie stanowisko aplikujemy, podajemy dane kontaktowe). W temacie wiadomości piszemy stanowisko, na jakie aplikujemy i podajemy nr referencyjny.

Niedopuszczalne są e-maile o charakterze nieformalnym, na przykład: – „przypadkowo natknąłem się na Państwa ofertę (…) zawsze warto spróbować”; – „znajomy wskazał mi ten adres, ale nie wiem za bardzo, o jaki rodzaj pracy chodzi, więc wysyłam tylko CV”; – „mogę się tym zająć”  i tym podobne.

ID Ogłoszenia: brak

Brak Tagów

11965 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj

  

Informacje o autorze ogłoszenia.

  • Dodane przez: admin
  • Użytkownik od: 31 stycznia 2012

Inne ogłoszenia użytkownika: admin

Najnowsze pozycje wystawione przez admin »